Ґеймплей GTA 1
Grand Theft Auto складається з етапів у кожному місті — Liberty City, Vice City і San Andreas. На кожному етапі гравцеві необхідно набрати певну кількість очок. Крім того йому даєтся лише 5 життів (лише починаючи з GTA 3 наші головні герої стали “безсмертними”).
Кількість очків гравця представлена у вигляді грошей, які він може витратити, наприклад, щоб перефарбувати своє авто абощо. Проте, витрачаючи гроші, гравець втрачає і зароблені очки, таким чином віддаляючи від себе перехід на новий рівень.
Набравши необхідну кількість грошей, гравець повинен відвідати певне місце на карті, після чого йому дають нове завдання, і він переходить на наступний рівень.
Але головна відмінність GTA від інших ігор полягає у тому, що гравець має свободу вибору: він може вільно гуляти і робити, що заманеться. При бажанні можна відвідати будь-яке місце у місті, руйнувати машини та вбивати людей на вулицях, красти чи продавати дорогі машини. Тим не менш для прохдження рівня потрібно виконати певний набір місій.
У ігрових завданнях також присутня свобода дій, оскільки зазвичай ви самі обираєте дорогу до фіксованого пункту призначення. Такий рівень свободи нетиповий для більості екшн-ігр; свобода дій, переміщення та різноманітність можливостей стали візитною карткою серії Grand Theft Auto і зробили її однією з найвідоміших та найпопулярніших ігор в історії ігрової індустрії.
Як набирати очки
Є багато способів набрати очки, необхідні для подолання кожного рівня.
Певну кількість очок можна набрати, скоюючи різні злочини, наприклад, таранячи автомобілі (10 очок) або убиваючи поліцейських (1000 очок). За більш серйозні злочини дається більше очок. Але серйозні злочини швидше привертають увагу поліції. Інший спосіб заробити – викрадення автомобілів та їх продаж у доках. Це зазвичай приносить декілька тисяч очок.
Ці дії можуть принести вам певний заробіток, але цього буде недостатньо у порівнянні з мільйонами очок, необхідних для завершення рівня. Тому потрібно виконувати місії. При успішному завершенні місії вам платять досить багато, близько 50 000 очок.
Також при виконанні місії множник очків збільшується на 1. Що таке множник? При наборі очків вони множаться на певне число, яке називається множником. Наприклад, якщо множник дорівнює 3, то за убивство поліцейського дається 3000 очок замість звичних 1000. Це стосується всіх очок, що ви заробляєте, включно оплату за місії. Множник показується у верхньому правому кутку екрана малим жовтим шрифтом біля кількості ваших грошей, яка показується крупним шрифтом. Множник збільшується у міру проходження гри.
Міста
У грі представлено три міста, прототипами яких є реальні міста. Ліберті Сіті (Нью-Йорк), Сан Андреас (Сан Франциско) та Вайс Сіті (Майямі).
Пізніше усі ці міста були використані у наступних весіях гри: Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City, Grand Theft Auto: San Andreas, Grand Theft Auto: Advance, Grand Theft Auto: Liberty City Stories и Grand Theft Auto: Vice City Stories, Grand Theft Auto IV. Єдина відмінність полягає у тому, що у «GTA: San Andreas» власне саме місто Сан Андреас перетворилося у окремий штат, що складається з трьох міст (Лос-Сантос, Сан Фієро та Лас Вентурас).
Місії
Більшість місій гравець отримує за допомогою телефонних автоматів, яких є багато на території міст. Але також можна отримати додаткові завдання, прийшовши до певного місця або сівши у певну машину. Після того, як ви отримаєте завдання, ви не можете взяти іншу місію, доки не завершите (або провалите) розпочату. Місії досить різноманітні: пограбування банку, стрілянина з гангстерами, втеча від поліції, викрадення машин тощо.
Поліція
Поліція займає дуже важливе місце у GTA, обмежуючи вас у діях. Щоб привернути увагу поліції, достатньо здійснити декілька правопорушень: задавити пішохода, зіткнутися з поліцейською машиною, почати стрілянину на вулиці. Крім того, рівень розшуку може збільшуватися від одного до чотирьох, і, відповідно, поліція буде вживати суворіших методів, щоб вас упіймати (навіть викликаючи спецназ). Іноді рівень розшуку поліції буде підвищуватися під час виконання місій (наприклад, після пограбування банку). Рівень розшуку зображається у вигляді голів поліцейських зверху екрана (починаючи з GTA 3 поліцейські голови замінили зірочки розшуку).
Ціль поліції — заарештувати гравця, але якщо ваш рівень розшуку достатньо високий, то поліцейські можуть вас і убити. Якщо ж вас заарештували, то ви опиняєтеся коло поліцейського відділка — без зброї, броні та множника очків.
Позбутися копів можна трьома способами:
• Утекти від переслідування. Зробити це досить важко, маючи високий рівень розшуку.
• Знайти бонус – поліцейський значок, який знизить рівень розшуку до нуля.
• Заїхати до автомайстерні й перефарбувати машину. З вас зніметься певна кількість грошей, зате рівень розшуку зникне повністю.
Автомобілі
У грі є велика кількість автомобілів, починаючи від швидких спортивних авто і закінчуючи старими вантажівками. Кожен із них можна викрасти прямо на вулицях міста. Є також деякі особливі автомобілі, дають вам додаткові місії. Вони заховані по всьому місту. У містах також працює залізничний вокзал, який дозволить вам швидко дістатися до потрібної точки.
Крім автомобілів ви також можете осідлати мотоцикли, які є значно швидшими та краще керовними, але на яких дуже легко розбитися. У наступних серіях GTA не було мотоциклів. Вони з’явилися аж у GTA: Vice City.
У місті також можна відшукати транспортні засоби різних служб. Пожежні машини — ними дуже важко керувати, але їх запросто можна використати як таран. Крім того можна користуватися шлангом, що встановлений на даху, аби потужним водним струменем змітати ворогів. Пожежні машини приїжджають після вибуху автомобіля.
Швидка допомога — це невеликі фургончики, якими можна легко керувати. Приїжджають, якщо когось убили. Нарешті патрульні машини з поліцейськими, на яких вони переслідують злочинців. Ці машини дуже легкі у керуванні і неймовірно швидкі. Приїжджають, якщо хтось скоїть злочин. Викрасти поліцейську машину не так і просто, оскільки викинути поліцейського з машини не можна. Зате можна викрасти патрульну машину, коли водій вийде з машини, або ж просто знайшовши її на стоянці. Жодну зі службових машин не можна перефарбувати.
Окремо від усіх стоїть танк. Йому не страшні затори, оскільки він може просто проїхатися по дахам машин і стріляти зі своєї гармати. Щоб знищити танк, потрібно дуже багато ушкоджень. Танк дуже повільний та неповороткий, тому поліція може запросто витягнути вас звідти. На жаль, знайти танк досить складно, оскільки він завжди надійно захований.
І наостанок – фургони з машинками на дистанційному керуванні. Ви сідаєте у фургон, і з’являється радіо машинка з вибухівкою, якою ви можете керувати. Нею зручно підривати машини на дорогах – достатньо заїхати під машину і зірвати її.
Отож, насолоджуйтеся!