Технології

PlayStation 3

PlayStation 3

Sony PlayStation 3 (PS3) — ігрова приставка сьомого покоління, третя в сімействі ігрових систем «PlayStation». За допомогою PS3 можна грати, дивитися фільми, слухати музику, відправляти пошту і виходити в Інтернет. Також PS3 підтримує всі ігри від PlayStation і PlayStation 2.

Головними конкурентами консолі є Xbox 360 від Microsoft та Wii від компанії Nintendo. Вихід PS3 в Японії відбувся 11 листопада 2006 року, 17 листопада приставка з’явилася у Північній Америці (включаючи Мексику в першому кварталі 2007), та у березні 2007 року — в Європі. Спершу існувало дві конфігурації системи, головна різниця яких полягала в об’ємі жорсткого диску — 20 Гб у більш дешевій версії та 60 Гб у повній комплектації. Модель з 20 Гб до цих пір продається у Японії, проте у Північній Америці її продаж був припинений 11 квітня 2007 року через невеликий попит. 9 липня 2007 року Sony оголосила про початок продажу моделі з 80 Гб у Північній Америці у серпні 2007 року. Sony не планує випуск даної моделі у Європі. Також нещодавно з’явилася версія із 40 ГБ, яка не підтримує ігри від PlayStation2.

Контролер у новій консолі вже не використовує технологію Dual Shock, а переходить на нову технологію нового покоління SIXAXIS (з Англ. «Шість осей»). Особливість нової технології полягає у можливості контролера відчувати його нахил і реагувати на зроблені їм рухи. Це додає іграм цікавості і нових можливостей. Зовні контролер майже не змінився, але зміни все ж є. Наприклад, замість кнопки SELECT знаходиться кнопка «PlayStation». Звичні у своїй формі «R2» і «L2» розміщаються трохи вище ніж раніше. І головна зміна – це відсутність дротів, бо тепер геймпади з’єднуватиметься із консоллю за допомогою технології бездротового зв’язку Bluetooth.

Історія
Після виходу популярних ігрових приставок Sony PlayStation (1994) та Sony PlayStation 2 (2000) створення нової моделі було лише питанням часу. Перші чутки про консоль наступного покоління з’явилися у 2004 році, хоча конкретних свідчень Sony не давала до весни 2005 року.

Уперше PS3 була офіційно представлена 16 травня 2005 року на конференції Sony на виставці Electronic Entertainment Expo (E3 – найбільша у світі щорічна виставка відео та комп’ютерних ігор). На виставці знаходився тільки макет; попередню робочу версію приставки компанія представила на Tokyo Game Show (TGS) 2005. У травні 2006 року на конференції Sony, що пройшла у рамках E3 2006, була озвучена інформація про ціну приставки, початок продажу, а також було представлено новий ігровий контролер Sixaxis. Уперше PS3 була доступна для тестування на TGS 2006, де відвідувачі могли оцінити декілька ігор на новій приставці.

Після запуску консолі 11 листопада виявилося, що деякі ігри для PS і PS2 некоректно працюють на новій приставці. Наприклад, спостерігалися проблеми зі звуком та зображенням у іграх Final Fantasy та Gran Turismo. Sony оголосила, що помилки будуть виправлені з виходом оновлення програмного забезпечення PS3. Після виходу оновлення прошивки до версії 1.50 дані проблеми на японській та американській версіях приставки зникли.

Технічні характеристики
У якості центрального процесора використовуються процесори системи Cell виробництва фірми IBM. Швидкодія процесора досягає 218 гігафлопс на операціях з одинарною точністю, та 26 — з подвійною. Швидкодія процесора та графічного прискорювача в сумі становить 2.18 терафлопс (тобто два трильйони операцій з плаваючою крапкою за секунду – це у 35 разів перевищує можливості PlayStation 2).

PlayStation 3
Кристал процесора Cell Broadband Engine

Процесором PS3 є багатоядерний процесор Cell Broadband Engine, сумісно розроблений компаніями IBM, Sony та Toshiba Corporation. Cell складається з одного процесорного елемента на основі POWER-архітектури (PPE — POWER Processor Element) та восьми синергічних процесорних елементів (SPE — Synergistic Processor Element).

Також у приставці використовується графічний процесор RSX або «Синтезатор реальності», створений компаніями NVidia та SCEI. Відеочіп працює на частоті 550 МГц та має 256 МБ пам’яті, що дозволяє виводити на екран два якісних HDTV-потоки одночасно. Графічний процесор є гібридом на основі чіпсетів G70 та G80.

PS3 має два види оперативної пам’яті, кожна має по 256 МБ: високошвидкісну (3,2 ГГц) Rambus XDR DRAM і пам’ять третього покоління GDDR3, що працює на частоті 700 МГц.

Основним оптичним носієм для ігор PlayStation 3 є Blu-ray, хоча привід приставки також дозволяє програвати і звичайні DVD та CD-диски. Для жорсткого диску ємністю 60 ГБ (2,5 дюймів) є можливість відключати і замінювати на більший. У приставці встановлено кард-рідери для читання карт форматів Memory Stick, CompactFlash, SD і MMC.

Мережні та бездротові технології забезпечуються стандартами Wi-Fi (IEEE 802.11b/g), Gigabit Ethernet і Bluetooth 2.0. На корпусі приставки знаходяться чотири порти USB 2.0 для підключення зовнішніх пристроїв.

Зовнішній вигляд
Приставка має розміри: 32,5 см у довжину, 27,4 в ширину і 9,8 — у висоту; вага — близько 5 кг. Вона значно більша, ніж PlayStation 2, і за розмірами повністю наблизилась до Xbox. Корпус PlayStation 3 має дещо випуклу форму (на відміну від корпусу Xbox 360, який є «увігнутим»). Завдяки такій формі PS3 можна встановлювати вертикально без додаткових підставок. Блок живлення вмонтований у корпус консолі, що разом з масивною системою охолодження надає відносно велику вагу для PS3.

Аналогічно до PS2, привод Blu-ray розташовується на правій стороні консолі, проте диски завантажуються не з допомогою лотка, що виїжджає, а через отвір дисковода, як у автомагнітолах. Також привід дещо втоплений у корпус приставки, що надає їй деяку схожість із картріджевою приставкою NES. Конфігурації приставки також дещо відрізняються зовні — у більш дешевій 20ГБ-версії відсутні хромовані панелі. У логотипі «Playstation 3» використовується шрифт з фільму «Людина-павук», що був знятий однією з філій цієї компанії — Sony Pictures.

Контролер
Контролер SixaxisSixaxis – це бездротовий контролер, що працює завдяки зв’язку Bluetooth. Згідно заяви Sony, заряд акумулятора достатньо на 24 години використання, а для підзарядки від приставки використовується USB-кабель. Процес розпізнавання додатково підключених бездротових контролерів легко видний на 4-х світлодіодних індикаторах. Одночасно до PlayStation 3 можна підключити до семи контролерів.

PlayStation 3
Контролер Sixaxis

Головною особливістю Sixaxis є можливість контролера визначати своє положення у просторі, а також уловлювати рухи та обертання у трьох площинах, що дозволяє використовувати в іграх нові прийоми, які не потребують натискання кнопок. Sixaxis не підтримує функцію вібрації, що також робить джойстик значно легшим. Згідно заяви компанії, вібрація була видалена з контролера виключно для зниження ціни пристрою, хоча раніше вважалося, що функції вібрації заважали датчикам руху.

У Sixaxis замість перемикача «Analog» та його індикатора на передній частині контролера з’явилася кнопка з логотипом PlayStation, аналогічна до функції «Guide» на контролере Xbox 360. Висота деяких кнопок була збільшена для більшого комфорту. Важелі «L2» і «R2» у задній частині стали майже аналоговими, тепер їх ступінь натискання можна регулювати подібно до педалей в автомобілі. У аналогових джойстиків був збільшений максимальний кут нахилу, а також підвищена чутливість ігрової системи. Контролер продається за ціною ? 33 ($ 42) з 11 листопада 2006 року.

На виставці TGS’07 SCEI офіційно анонсувала DualShock 3, що відрізняється від оригінального контролера наявністю вібрації. Ґеймпад продається з 11 листопада 2007 у Японії за ціною ¥ 5500.

Адаптер
Разом з SIXAXIS 11 листопада вийшов спеціальний зовнішній адаптер для Memory Card, за допомогою якого можна копіювати збереження ігор з PlayStation 2 на жорсткий диск PS3. Його вартість складає ?10 (або $13).

Пульт
7 грудня компанія випустила також пульт дистанційного керування, за допомогою якого приставку можна використовувати як програвач дисків формату Blu-ray зі стандартними можливостями: перемоткою, перемиканням між розділами фільму, навігацією в меню і т. д. Запланована вартість пристрою — ? 24.

PlayStation 3
Пульт ДК

Інтерфейс та операційна система
На приставці встановлена повноцінна операційна система, до якої через онлайн-сервіс можна завантажувати патчі та оновлення. До системи включений повноцінний веб-браузер, який дозволяє переглядати Інтернет-сторінки та перевіряти пошту.

Графічний інтерфейс PS3 під назвою Xross Media Bar (XMB) був розроблений на основі інтерфейсу портативної приставки PSP і є центром керування можливостями консолі. Програма дозволяє переглядати фотографії, програвати музику і фільми з жорсткого диску. Крім того, XMB забезпечує сумістимість з USB-пристроями — клавіатурою та мишею. Присутня можливість спілкування між гравцями, у тому числі через голосовий та відеочат. В інтерфейсі використовуються два типи облікових записів — адміністраторський та користувацький, з допомогою яких батьки зможуть обмежувати, наприклад, кількість грошей, витрачених дітьми в онлайн-магазині.

PlayStation 3
Інтерфейс XMB (Xross Media Bar)

На приставку можна встановити операційну систему з сімейства GNU/Linux, наприклад таку як: YDL Linux (Yellow Dog Linux, Terra Soft Solutions, Yellow Dog Linux for Sony PlayStation 3), Ubuntu, Fedora 7.

Онлайн-сервіс
В консолі активно використовуються її онлайн-можливості. Sony запустила Інтернет-сервіс, PlayStation Network Platform, багато у чому схожий на Xbox Live! для Xbox 360. Сервіс дозволяє завантажувати на жорсткий диск різний контент (відео, музику, демо-версії ігр, оновлення), грати та спілкуватися з іншими користувачами PlayStation 3. Відмінною рисою мережі PSN є її безкоштовність. Оплати потребують лише завантажувані ігри та різні доповнення. Усі операції відбуваються через спеціальний магазин — PlayStation Store. До профілю користувача PS3 прив’язується “гаманець”, за допомогою якого і оплачуються купівлі, завдяки чому нема необхідності щоразу вводити дані про кредитну картку.

PlayStation 3
Магазин PlayStation Store

Ціна і комплектація
Як уже зазначалося, Sony випустила дві різні конфігурації PlayStation 3. «Premium» або «60Gb»-версія включає внутрішній жорсткий диск на 60 гігабайт. Ця версія приставки також укомплектована інтерфейсом Wi-Fi, виходом HDMI і кард-рідером. «Core», або «20Gb»-версія з вінчестером на 20 Гб не включає Wi-Fi і кард-рідер, але підтримує можливість замінити жорсткий диск і додати бракуючі пристрої за допомогою адаптерів. Спершу компанія не думала обладнати молодшу версію приставки роз’ємом HDMI, але 22 вересня 2006 року Sony змінила своє рішення, і, крім того, знизила ціну на «Core»-версію в Японії до $429. Також у комплект обох версій не входить HDMI-кабель, необхідний для повноцінного HD-виводу.

PlayStation 3
Упаковка PS3, версія «60Gb»

Також до складу приставки входять:
Один контролер
USB-кабель
Стереофонічний кабель AV (Stereo AV, Component, D-terminal, multi-terminal)
Кабель для LAN
Мережний шнур