Технології

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)

Куди б ви не пішли, де б не опинилися, завжди знайдеться час для розваг. Хочете зіграти в новітню тривимірну гру під час довгої поїздки в метро? Послухати улюблену музику або подивитися новий фільм, поки автобус продирається крізь затори? Дізнатися останні новини з Інтернету у момент очікування рейса в аеропорту? Показати друзям цифрові фотографії, зроблені під час останньої відпустки? Новітня портативна система PSP (PlayStation Portable) створена саме для цього!

Компактні розміри і елегантний дизайн, великий РК-дисплей з кристально чітким зображенням високої якості, потужній процесор, що дозволяє системі відображати досконалу тривимірну графіку, продумана ергономіка корпусу і необмежені мультимедійні можливості роблять Sony PlayStation Portable PSP-1004 справді революційним пристроєм. Удома або в дорозі, PSP відкриває перед вами цілий всесвіт нових можливостей.

PlayStation Portable (PSP) — портативна ігрова консоль виробництва Sony Computer Entertainment.

PlayStation Portable — третій продукт компанії Sony в лінійці PlayStation. Анонс PSP відбувся на виставці E3 2003, а перша консоль була продемонстрована публіці 11 травня 2004 на прес-конференції Sony у рамках E3 2004. Офіційна дата релізу в Японії – 12 грудня 2004 р., у США – 24 березня 2005, у Європі – 1 вересня 2005.

PSP може бути використана для ігор, відтворення цифрового відео та аудіо, перегляду Web-сторінок, а також для перегляду цифрових фотографій. На відміну від традиційної схеми (яка використовується у декількох поколіннях GameBoy) ігри поширюються не на картріджах, а на новому фірмовому медіа-носії — оптичному диску Universal Media Disc (UMD) ємністю 1,8 ГБ. Для збереження програм та користувацьких мультимедіа-даних використовуються карти пам’яті Memory Stick Duo (звичайні або Pro). Серед інших особливостей PSP, про які варто згадати, – це підтримка бездротового з’єднання за протоколом Wi-Fi, наявність портів IRDA (лише у звичайній, «fat»-версії приставки) і USB, акумулятор, TFT LCD екран з розширенням 480×272 та плоский рухомий елемент, розташований у лівій частині пристрою, який виконує функцію аналового джойстика.

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)

Варіанти
Консоль PSP продається у трьох основних комплектаціях: Base Pack, Value Pack (у деяких регіонах замінено на Entertainment Pack) і Giga Pack.

Base Pack включає саму консоль, батарею і адаптер.

Value Pack містить те саме, що і Base Pack, а також карту пам’яті Memory Stick Duo на 32 MB, мікрофіброву серветку для протирання екрану, пасок для носіння приставки на руці, навушники з пультом дистанційного керування, чохол та Demo Disc (DemoUMD). У деяких регіонах замість Value Pack продається Entertainment Pack, який включає UMD-фільм Lords of Dogtown, гру ATV Offroad Fury: Blazin’ Trails та Memory Stick Pro Duo на 1 GB.

Giga Pack містить те саме, що і Value Pack, але замість карти пам’яті Memory Stick Duo на 32 MB в комплекті постачається карта пам’яті Memory Stick Pro Duo на 1 GB, кабель mini-USB для підключення консолі до комп’ютера і підставка для консолі, призначена для зручного перегляду фільмів.

Існують додаткові аксесуари: камера і модуль приймача GPS, які підключаються через порт mini-USB, мікрофон, чохол, батарея збільшеної ємності на 3600 мА·год, насадка на батарею, яка збільшує ємність до 4600 мА·год, навушники з пультом дистанційного керування, зарядний пристрій, захисна плівка для екрану, автомобільний адаптер, серветка для протирання корпусу і адаптер змінного струму. У версії Slim з’явилася можливість підключати приставку до телевізора через спеціальний кабель, який також продається окремо.

Кольори
PlayStation Portable доступна у декількох кольорових варіаціях: чорний (Piano Black), білий (Ceramic White), рожевий(Pink), фіолетовий (Light purple), блакитний (Felicia Blue), ніжно-зеленкуватий (Mint Green), червоний (Deep red), жовтий, срібний, золотий. Жовтий колір присвячений виходу гри “The Simpsons Game”. Білий і чорний варіанти доступні в Японії, Південній Кореї, Тайвані, Таїланді, Сингапурі, Гонг Конзі, Австралії та Європі, у той час як рожевий продається лише у Європі, Гонг Конзі та Японії.

Варіанти срібний та голубий металік були випущені ексклюзивно 14 грудня і 21 грудня 2006 року в Японії та Гонг Конзі.

Варіант кольору хакі доступний покупцям колекційного видання гри Metal Gear Solid: Portable Ops, випущеного обмеженим тиражом у Японії.

PSP золотого кольору була випущена у Японії 22 лютого 2007 року.

Крім того сторонні компанії виробляють змінні панелі та вінілові плівки з різними візерунками та кольорами.

Мультимедіа і кодеки
UMD диск — унікальний дисковий носій для PSP. Аудіоплеєр консолі підтримує багато кодеків, зокрема AAC, MP3 і WMA, і має підтримку візуалізаторів. Програма перегляду зображень підтримує поширені формати зображень, включачи JPEG, PNG та GIF.

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)
UMD диск — унікальний дисковий носій для PSP

Відео у форматі MPEG-4 і AVC підтримується приставкою. З якісним відео та аудіо (з розширенням 480х272, бітрейтом 500 Кб за секунду і частотою дискретизації аудіо 48000 Гц) 22-хвилинний відеофайл має розмір 55 МБ, цього достатньо, аби записати його на Memory Stick Duo. Достатньо невеликої карточки ємністю 64 МБ.

Камера і GPS
Фотокамера Chotto Shot Camera і GPS-адаптер були анонсовані у якості доповнення до PSP у березні 2006 року. Камера Quick Shot може і робити фотографії, і записувати відео. Камера була випущена в Японії 1 листопада 2006 року за ціною ¥5,000. GPS-адаптер також підтримував ігри, в основі ґеймплею яких лежало використання GPS, такі як “Metal Gear Solid: Portable Ops”.

Технічні характеристики
PlayStation Portable була розроблена для підрозділу Sony Computer Entertainment корпорації Sony. Ранні моделі вироблялися у Японії, але для зменшення затрат на виробництво його було переміщено до Китаю.

Довжина приставки — 170 мм, ширина 74 мм, а товщина складає 23 мм. Маса з акумулятором — 280 грам. Дисплей має діагональ 4.3 дюйми (110 мм), з пропорціями 16:9 і розширення 480х272 пікселів, а також здатний має 16.77 мільйонів кольорів.

Мікропроцесор системи включає MIPS R4000 CPU, апаратне забезпечення для декодування мультимедіа (такого як H.264) і векторний блок, названий «Virtual Mobile Engine». MIPS R4000 працює на частотах від 1 до 333 МГц. У 2005 році стало відомо, що Sony урізала частоту процесора для ліцензійного програмного забезпечення на рівні 222 МГц з невідомих причин. Існує стороннє програмне забезпечення, яке дозволяє консолі працювати на повній швидкості 333 МГц, проте заряд батареї в цьому випадку вичерпується швидше. З розвитком офіційних прошивок частота 333 МГц стала стандартною частотою для роботи PSP, це було пов’язано зі збільшенням продуктивності консолі для ресурсоємних ігор. У березні 2008 року з’явилася перша гра для PSP, яка використовувала 333 МГц — “God of War: Chains of Olympus”.

Система має основний ОЗП ємністю 32 МБ і вбудовану DRAM ємністю 4 МБ. У консолі немає додаткового блоку керування пам’яттю. Також працює з карточками пам’яті Memory Stick DUO, які зазвичай мають ємність 1, 2, 4, 8, 16, 32 Гб.

Графічний чіп працює на частоті 166 МГц, має 2 МБ вбудованої пам’яті, здійснює і полігональний, і NURBS рендеринг, апаратне освітлення, відсічення, накладання текстур, стиснення текстур і теселяцію, затуманення, альфа-канал, тести глибини, вертексне змішування для ефектів морфінгу, всі операції — у 16 або 24 бітному кольорі. Чіп також використовується при перегляді зображень.

Батарея
Тривалість роботи приставки зі стандартною батареєю на 1800 мА·год коливається від 3 годин, при грі з максимальною яскравістю екрану та використанням WiFi, до 10 годин при відтворенні MP3 з вимкненим екраном.

Також існують батареї більшої ємкості, наприклад, батарея на 2200 мА·год, яка збільшує час роботи приблизно на 20 %, або 3600 мА·год, яка збільшує час, відповідно, удвічі від звичайного. Сплячий режим дозволяє використовувати мінімум енергії батареї, при цьому ОЗП приставки залишається активним, що дає можливість миттєво увімкнути консоль для продовження роботи.

Інтерфейс
Головне меню PlayStation Portable має дизайн під назвою «Cross Media Bar».

Стандартний фоновий колір меню змінюється у залежності від місяця року.

Користувач також, починаючи з версії прошивки 2.00, може вибрати у якості фону за замовчуванням будь-який стандартний колір або зображення з карти пам’яті.

Прошивка (Firmware)
Перша офіційна прошивка (версія 1.00) вийшла 12 грудня 2004 року. Вона входила в комплект із першими консолями, випущеними на ринку Японії. У ній була відсутня перевірка контенту на підробність.

У прошивці 2.00 з’явився Веб-браузер.
У прошивці 2.71 з’явилась можливість запуску демоверсій ігор.
У прошивці 3.00 з’явився емулятор оригінальної PlayStation.
У прошивці 3.30 з’явилась можливість програвання відео у розширенні до 720х480.
У прошивці 3.50 відключено обмеження частоти процесора в іграх.
У прошивці 3.80 з’явилася можливість слухати інтернет-радіо через Wi-Fi.
У прошивці 3.90 з’явилася можливість здійснювати дзвінки через Skype (для PSP-2000).
У прошивці 3.93 з’явилася підтримка ігор PLAYSTATION Network.
У прошивці 4.01 виправлені деяки проблеми з анімацією.
У прошивці 4.05 з’явилися додаткові візуалайзери.

Насправді версій прошивок є набагато більше, ми розглянули лише деякі з них. На сьогоднішній день найновіша версія 4.05, яка вийшла 14 липня 2008 року.

Custom прошивки
Існують Custom прошивки, які дозволяють запускати ISO/CSO-образи ігор з карти пам’яті, ігри Sony PlayStation 1, використовувати сторонній софт (Homebrew), різні плагіни для зручності роботи з приставкою, налаштовувати та змінювати прошивку на свій смак, зняти обмеження на відтворення музики у форматі WMA і дозволяють використовувати Flash Player.

Найпоширеніші версії прошивок є плодами праці хакера Dark AleX’а, який випускав свої прошивки (до прошивки 3.40 OE-A включно) під своїм іменем, а наступні прошивки він випускав від імені команди хакерів, у тому числі й українських, — М33 (від версії 3.51 М33 і вище), і лише при випуску прошивки 3.71М33 він розкрив усі карти; існують також і інші альтернативні версії прошивок, проте вони не мають широкого попиту.

PlayStation Portable Slim&Lite з оновленим CPU не дозволяє встановлювати custom-прошивки.

PSP Slim & Lite
На виставці E3 2007 Sony підтвердила чутки, які ходили ще з березня 2006 року про нову версію приставки. Нова версія з’явилася в продажу у вересні 2007 року у всіх регіонах. Основними її відмінностями від оригіналу стало те, що вона на 33% легша (вага стала 189 грамів, замість 280 грамів) і на 19% тонша, удосконалено енергоспоживання, тепер Psp Slim споживає менше енергії, аніж попередня версія приставки. Також вона отримала TV-вихід, можливість заряджатися через USB, а об’єм оперативної пам’яті збільшився з 32 Мб до 64 Мб. Нова версія отримала номер моделі PSP-2000. Назва оновленої приставки — PlayStation Portable Slim&Lite.

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)
PSP Slim & Lite сріблястого кольору

Цікаві факти
Ігрову приставку PSP можна зустріти у багатьох сучасних фільмах і навіть мультфільмах, зокрема у епізоді “Кращі друзі назавжди” мульсеріалу “South Park”, а також у фільмах “Американський пиріг 6”, “21”, “Посейдон”, і у деяких епізодах серіалу «Доктор Хаус» (House M.D.) головний герой грає на PSP.

Коди помилок

DADADADA — запуск оновлення прошивки на custom-прошивці

80010087 — помилка читання UMD або UMD не вставлено

80020321 — UMD відсутня при відключеному режимі No-umd

80110305 — помилка завантаження. Немає доступу до Memory Stick

FFFFFFFF — помилка оновлення PSP або помилка збереження

UKN9000001 — неможливо почати оновлення, дані пошкоджено

80020148 — даний тип PRX не підтримується

98765432 — вибрано мову, для якої видалено шрифт

8001006F — помилка з’єднання для віддаленої гри

800200D1 — запуск homebrew (стороннього софту – див. вище) без увімкненої Homebrew прошивки

8002014C — запуск kxploited без увімкненої Homebrew прошивки

80020321 — запуск гри неможливий, не підтримує NO-UMD (якщо увімкнено)

80020130 — виконуваний файл має нульовий розмір

80020001 — запуск виконуваного файлу неможливий

80020148 — втрачено файл PSAR

80010068 — з’єднання із сервером втрачено

80431063 — з’єднання із сервером втрачено

80431063 — не вдається зберегти гру

CA000005 — помилка keys.bin

80220180 — неможливо відформатувати

80100D00 — канал не може бути доданий

80410D09 — помилка з’єднання

80010013 — пристрій не знайдено

80020001 або 800244C — помилка ядра

800200D9 — неможливо запустити memory block

80020130 — неможливо прочитати файл

80110482 — буває при запуску тесту wlan при підключенні до інфраструктури (не може підключитися)

80410A0B — внутрішня помилка

80010087 — гра не може запуститися

80010002 — вірогідно, помилка флеш-карти, неможливо знайти або запустити виконуваний файл, або якщо це psx (Playstation 1) гра, то знаходится вона не у папці «Game» на PSP

Скріншоти з PSP-ігор

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)
Ace Combat X: Skies of Deception

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)
Lemmings для PSP

Ігрова приставка PlayStation Portable (PSP)
Бестселер – GTA: Liberty City Stories